Ansiklopedik Bilgi Kaynağı

İnternet nedir?

internet nedirİnternet, dünya üzerindeki bilgisayar ağlarının birbirleri ile bağlanması sonucu ortaya çıkmış herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bir bilgisayar ve bilgi iletişim ağıdır. Günümüzde Internet üzerinde yaklaşık olarak 5.000.000 Bilgisayar (‘host’ yani ana sistem olarak) fakat kişisel olarak 100 milyonu geçmektedir.

İnternet’in başlangıcı:

İnternet üzerinden ağ sayesinde iletişim kuran bilgisayar sistemleri olan askeri iletişim sistemi Semi-Automatic Ground Environment (SAGE) ve ticari havayolu rezervasyon sistemi olan Semi-Automatic Business Research Environment (SABRE) 1950’lerin başında başlamıştır. 1960 larda ise the Advanced Research Projects Agency (ARPA), ABD nin savunda sistemi için the Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET) nin tasarım finansmanı olmaya başladı. 1960’larda oluşturulan projelerin sayesinde 1969’da internet o dönemin zirvesine ulaşmıştır. Bu tarihten sonra da ARPANET bildiğimiz modern İNTERNET olarak hayatımıza girmiş oldu.

Günümüz internet koşullarına  göre daha yavaş ve basit bir altyapıya sahip olan Arpanet 1969’da ilk kurulduğunda işlerin bu kadar büyüyeceği kimsenin aklına gelmemişti. Ancak ordunun bilgisayar merkezleri arasındaki iletişimi bu kadar kolaylaştıran sistem bir sistemin uzun zaman sadece orduya bağlı çalışmayacağı anlaşılıp ihtiyaç duyulunca çok kısa sürede bu sistemin alt yapısını genişletilerek hükümet ve eğitim kurumları da bilgi paylaşımı için bu ağ sistemini kullanmaya başladılar. Üzerindeki bilgi yoğunluğa veya yüke uzun süre dayanamayan Arpanet, bir süre sonra ikiye bölünmek zorunda kaldı. Bir bölümü ordu adına MILNET, diğer bölümü de Arpanet olarak bir süre devam etti. Sonra büyük firmalar ve şirketler belli bir katkı payları ile Arpanet’e üye olarak altyapısını geliştirmeye ve çoğalarak Amerika’yı bir baştan bir başa Ağ sistemi ile donatmaya başladılar. Tam bu sırada iletişim protokollerinde bir devrim olayı yaşandı ve ARPANET üzerinden TCP/IP protokolüne geçiş başladı. Bu protokol hem çok daha esnek bir protokol hem de bilgi paylaşımında değişik metodların bir arada kullanmasına imkan tanıyordu. UNIX Sisteminin ağlar üzerinde popülerliğinin artması ile Arpanet’in abone sayısı bir anda beklenmeyen ilgiç sayılara ulaştı. Doğal olarak ta, ikinci Arpanet de belli bir süre sonra şişmeye ve üzerinden yapılan bağlantıların yükünü taşımamaya başladı.

Amerikalıların TÜBİTAK’ ı bu doluluğa karşı önlem alarak daha geniş bant kapasiteli bir global ağ sistemi olan NSFNET’i geliştirdi. Arpanet’e yapılan bağlantılar kısa sürede NSFNET üzerinden transfer edilmeye başlandı ve Arpanet bitmiş oldu. Böylece büyük bilgisayar firmaları kendi global ağlarını kurmaya başlayarak daha geniş bantlara sahip oldular. Kullanıcı, sunucu  ve birbirine bağlı ağ sayısı bir anda katlanan rakamlarla büyümeye başladı. Bir ara sadece E- Mail (E-Posta) iletişimi FTP dosya transferi için kullanılan internet üzerinde uygulamalar bir anda değişik alanlara kaymaya başladı. TCP/IP protokolünün esnek olması ortaya internet üzerinde bilgi paylaşımında bir devrim olan WWW (World Wide Web) oluşumunu çıkardı. Internet bir anda evdeki vatandaşın kullanabileceği bir sistem olma yoluna girdi. Basitlik, anlaşılabilirlik ve kullanım kolaylığı internetin popülerliğini artırdıkça arttırdı ve böylece 2000’li yıllara doğru kendini hazırlamış oldu. Artık internete “Bilgi Otobanı” da diyoruz. Günümüzde bilgi paylaşımın en kolay, en pratik ve en hızlı yolu da internetten geçmektedir.

Ziyaretçi İlgisi:

  • internetin kaynağı nedir
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu sayfaya henüz değerlendirme yapılmadı)